wtorek, 19 marca 2013

Udo von WoyrschUdo Gustav Wilhelm Egon von Woyrsch (ur. 24 lipca 1895 w Zwanowicach – obecnie powiat brzeski, gmina Skarbimierz - zm. 14 stycznia 1983 Biberach an der Riss) – niemiecki generał, Dowódca SS i Policji na Śląsku, jeden z najbliższych współpracowników Heinricha Himmlera.
Pochodził z arystokratycznej rodziny pruskiego generała, Remusa von Woyrscha. Początkowo służył w Reichswehrze, w jednym z Freikorpsów. W 1930 mianowany przez Himmlera Dowódcą SS na Śląsku (niem. Gau SS Führer Schlesien), 1 stycznia 1935 mianowany SS-Obergruppenführerem (wtedy druga z najwyższych rang w SS). Noc długich noży wykorzystał do pozbycia się rywala, polityka nazistowskiego i SS-Oberführera Emila Sembacha, którego na jego rozkaz zamordowano.
W czasie kampanii wrześniowej w Polsce dowodził Einsatzgruppe do zadań specjalnych (niem. Einsatzgruppe zu besonderen Verwendung), która przeprowadziła pacyfikację polskiej części Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego. W 1948 skazany na 20 lat więzienia za zbrodnie wojenne, ale w 1952 uwolniony. W drugim procesie w 1957 sąd w Oldenburgu skazał go na 10 lat więzienia za jego udział w nocy długich noży, lecz w 1960 ponownie go zwolniono.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz